O Indiánech

Nepřekonatelná pohádka pro tříletého Erlánka. Žlutá místa ukazuje na prstech či vyjmenovává.

Kdysi v Čechách žila holčička s mečem [narážka na návštěvu Národního muzea] a ta se jmenovala Šárka. Ta jezdila na koni, na praseti Bivojovi, na pejskovi a kočičce, na koštěti a jedla spoustu dobrých věcí. Například jahody a mrkve, jabka a hrušky, chleba, rohlíky, párky, bombony, lupení, ale nikdy nejedla brambory.

Tak zavolal král pána, který se jmenoval Kryštof Kolombus a povídá mu: Krištofe, máš na mále. Vezmeš si tři lodě a pojedeš do Ameriky a přivezeš ty brambory. Kryštof tedy vzal tři lodě. Ta velká se jmenovala Santa Maria, ta menší Pinta a ta malinkatá Niňa. Do nich nalodil 90 námořníků. Takový námořník má dřevěnou nohu, místo ruky má hák, místo oka černou pásku, na hlavě šátek, pruhovaný triko a v puse má nůž. Chodí po prkně a zpívá [Hurray and up she raises]. Takže Kolumbus s nima vyrazil přes oceán a přijel do Ameriky.

V Americe žijou Indiáni. Takový Indián má v hlavě péro jako myslivec, jezdí na koni a z luku střílí šípy a dělá takhle rukou "uauauauaua!". Bydlí ve stanu tee-pee, který si prokuřuje, až je zelený jako sedma. [Vltava - Ve svém stanu Indián prokuřuje si svůj stan. Ať v něm něco narůstá, svírá pevně svá ústa.] Má spoustu zlatých prstýnků a brambory. Kolumbus se v Americe vylodil a povídá: "Těpic vy kluci indiánský. Prej máte brambory a prstýnky?" "Jasně, Kolumbe, kolik bys jich potřeboval?" "Tři bedýnky a do každý bedýnky deset brambor." Tak Indiáni mu dali tři bedýnky a do každý dali deset brambor. Kolumbus naložil bedýnky a prstýnky a korále na loď, počkal až začne foukat vítr opačným směrem a plul zpátky do Evropy.

Tady vysypal ty brambory před krále a povídá: "Tu máte ty korále. Větší už tam neměli, ty už snědli v neděli." Král si vzal bramboru a kousl do ní: "Bleeee! To je hnus! Cos to přivezl, Kryštofe?" Ale Kolumbus povídá: "Veličenstvo, to se musí uvařit." Přinesl štokrdle, hrnec s vodou a dvě škrabky. Jednu pravou a druhou levou a ty brambory oškrabali. Pak je dali do hrnce s vodou, přidali sůl a kmín a vařili. Deset, nebo dvacet nebo třicet minut? Ano správně, dvacet. Třicet se narodil prcek. Když to uvařili, slili vodu do dřezu a z kredence vyndali šťouchách na brambory. Brambory našťouchali a dali k nim mléko a máslo a sůl. Tak a měli bramborovou kaši. Potom jí jedli s řízkem, jelitem, masem, párkem, okurkou. Takhle se pak král s holčičkou s mečem naučili dělat bramborou kaši a od té doby se těm bramborám, co dovezl Kolumbus, říká Šárka.

A ty šlupky z Brambor se vyhazují na kompost. Tam jsme my, Erlánku, našli pět brambor, tak jsme zryli záhonek a ty brambory zasadili a zalili vodou, aby rychle rostly.

Eště!

Už ne!

Eště o Indiánech...